Nectaria Solar
Nectaria Solar · de la panou la ultimul conector

Echipamentele noastre

Panouri fotovoltaice, invertoare, baterii și materiale de montaj, alese să lucreze împreună. Descoperă brandurile din portofoliu și detaliile care contează pentru sistemul tău.

Portofoliul Nectaria Solar

Brandurile cu care lucrăm

Vezi cabluri, conectori și structuri ↓

01 · Produc energia

Panouri fotovoltaice

AIKO Solar este opțiunea noastră principală. Alternativele se aleg după suprafață, configurație și disponibilitate.

  • Sigla AIKO Solar

    Opțiunea principală

    AIKO Solar

    Alegerea noastră principală pentru valorificarea suprafeței disponibile. Nectaria este distribuitor; tehnologia ABC mută contactele electrice pe spatele celulei.

    Garanție de producător

    Exemplu verificat: Neostar rezidențial

    Produs: 25 ani · Performanță: 30 ani

    Minimum 88,85% din puterea inițială în anul 30. Pentru alte serii, inclusiv panoul de 645 W, garanția este conform certificatului modelului ofertat; cei 25 de ani nu se aplică automat.

  • Sigla Gokin Solar

    Nou în portofoliul Nectaria

    Gokin Solar

    De la siliciu la energia de mâine.

    Detaliu al modulului Gokin BC cu sticlă dublă

    BACK CONTACT · N-TYPE TOPCon

    Gokin Solar este un producător integrat, de la lingouri și plachete de siliciu până la module fotovoltaice, cu două tehnologii de înaltă eficiență: back contact (BC) și N-type TOPCon. Fondată în 2019, în Zhuhai, China, compania îmbină amploarea industrială cu dezvoltarea noilor generații de panouri.

    Capacitate anuală de producție

    Lingouri
    100 GW
    Plachete
    100 GW
    Module
    16 GW

    4 baze de producție · Prezență în peste 30 de țări și regiuni

    Parteneriat strategic cu AIKO pentru tehnologia back contact

    Acordul extins, semnat la Guangzhou pe 17 aprilie 2026, acoperă întregul lanț plachetă–celulă–modul.

    Despre parteneriat ↗

    01 · Back contact

    GOKIN BC · GK-3-72HGBD

    Contactele electrice sunt pe spatele celulei: fără bare colectoare frontale, mai multă lumină ajunge la suprafața activă.

    635–665 W · Eficiență de până la 24,6%

    Sticlă dublă · 2382 × 1134 mm

    Coeficient de temperatură Pmax: −0,26%/°C.

    02 · N-type TOPCon

    FLAMINGO & GEM

    Bifacialitate de 80 ± 5%, degradare redusă și comportament bun la lumină slabă. Coeficient de temperatură Pmax: −0,29%/°C pentru ambele modele.

    FLAMINGO · GK-4-66HTBD

    610–640 W · Eficiență de până la 23,7%

    Sticlă dublă · 2382 × 1134 mm

    GEM · GK-4-54HTBD

    490–515 W · Eficiență de până la 23,2%

    Sticlă dublă · 1961 × 1134 mm

    Format pentru acoperișuri, în variante all-black și cu ramă neagră.

    Puterea și eficiența sunt valori frontale în condiții standard de testare (STC), conform fișelor tehnice. Modelul se alege după suprafață și configurația proiectului.

    Garanție de producător

    GOKIN BC · FLAMINGO · GEM

    Produs: 12–15 ani · Performanță: 30 ani

    Garanție de produs: 15 ani pentru GK-3-72HGBD și GK-4-54HTBD; 12 ani pentru GK-4-66HTBD. Putere minimă în anul 30: 88,85% pentru BC și 87,4% pentru cele două modele TOPCon, conform fișelor tehnice. Se aplică termenii și condițiile din certificatul de garanție al modelului ofertat.

  • Sigla Canadian Solar

    Canadian Solar

    Alternativă pentru proiecte rezidențiale și comerciale. Alegem modelul după puterea necesară, dimensiuni și bugetul sistemului.

    Garanție de producător

    TOPHiKu / TOPBiHiKu

    Produs: 12–25 ani · Performanță: 30 ani

    Durata depinde de model. Cei 25 de ani sunt pentru variantele negre eligibile, cu condițiile de montaj pe acoperiș din certificat. Putere rămasă: minimum 87,4% în anul 30.

  • Sigla Trina Solar

    Trina Solar

    Gama Vertex S+ include module cu celule de tip N și sticlă pe ambele fețe. Verificăm formatul și greutatea pentru acoperișul tău.

    Garanție de producător

    Module N-type cu sticlă dublă

    Produs: 12–15 ani · Performanță: 30 ani

    Durata de produs depinde de model; 25 de ani numai cu suplimentul aplicabil, de exemplu Vertex S+ NEG9.28. Puterea garantată în anul 30 este cea din certificatul modelului ofertat.

  • Sigla LONGi

    LONGi

    Module din familia Hi-MO, selectate după proiect. Comparăm fișa modelului pentru eficiență, dimensiuni și comportamentul în configurația propusă.

    Garanție de producător

    Hi-MO X10 · LR7-54HVH

    Produs: 15 ani · Performanță: 30 ani

    Minimum 88,85% din puterea inițială în anul 30, pentru varianta din fișa oficială. Alte variante Hi-MO: conform certificatului modelului ofertat.

  • Sigla JinkoSolar

    JinkoSolar

    Gama Tiger Neo folosește celule de tip N. Alegem puterea și formatul modulului în funcție de suprafață și de intrările invertorului.

    Garanție de producător

    Tiger Neo · variante pentru UE

    Produs: 12–25 ani · Performanță: 30 ani

    Durata depinde de model: 25 de ani la variantele monofaciale -DB/-B eligibile. Putere rămasă: 87,4–88,85% în anul 30, conform variantei.

02 · Gestionează energia

Invertoare

Mărcile principale de invertoare sunt Hinen, Deye, Solis și Solplanet. Alegem modelul după branșament, puterea panourilor, bateria compatibilă și funcțiile de backup necesare.

  • Sigla Fronius

    Fronius

    Brand din Austria, cu suport local: Nectaria este partener service Fronius. Alegem modelul după branșament și obiectivul de stocare.

    Garanție de producător

    Invertoare de până la 49 kW

    10 ani cu înregistrare Solar.web

    Pentru achiziții de la 01.06.2026: 5 ani Warranty PLUS + 5 ani pentru piese. Înregistrare în maximum 30 de luni de la livrare. De la 50 kW: 5 ani.

  • Sigla Huawei

    Huawei

    Ecosistem integrat pentru producție, monitorizare și stocare. Verificăm compatibilitatea invertorului cu bateria și accesoriile necesare.

    Garanție de producător

    SUN2000 rezidențial · L1 / M1

    10 ani garanție

    Pentru seriile rezidențiale indicate. Modelele comerciale au termene distincte, conform certificatului modelului ofertat.

  • Sigla Hinen

    Hinen

    Hinen monofazat — foarte bun raport calitate–preț

    Nectaria este distribuitor oficial, cu aprovizionare directă. Ecosistemul reunește invertoare, baterii și managementul bateriei (BMS).

    Garanție de producător

    Hibride · de exemplu seria H6000-EU

    5 ani standard → 10 ani gratuit

    Extinderea la 10 ani cere conectarea la cloud-ul Hinen și încărcarea cu succes a datelor de producție. Invertoarele off-grid au termeni diferiți.

  • Sigla Victron Energy

    Victron

    Pentru sisteme off-grid, în locații fără rețea, și configurații de autonomie. Proiectăm împreună invertorul, încărcarea și bateria.

    Garanție de producător

    MultiPlus / MultiPlus-II / Quattro

    5 ani garanție

    Pentru invertoarele-încărcătoare indicate. Extinderea la 10 ani este opțională, contra cost, în condițiile producătorului.

  • Sigla Deye

    Deye

    Invertoare hibride pentru producție solară și stocare. Configurăm bateria și circuitele de rezervă în limitele modelului ales.

    Garanție de producător

    Invertoare hibride mono / trifazate

    5 ani garanție de producător

    De la instalare, în limita a 5,5 ani de la livrarea din fabrică. Orice termen suplimentar din oferta Nectaria se confirmă în certificatul modelului livrat.

  • Sigla Solis

    Solis

    Solis este inclus în lista Tier 1 BloombergNEF, conform anunțului producătorului pentru Q1 2025. La nivel global, Solis a ocupat locul 3 la livrări de invertoare fotovoltaice în 2024, conform raportului Wood Mackenzie privind cota de piață.

    Garanție de producător

    Invertoare de până la 10 kW

    10 ani pentru fabricație de la 01.07.2025

    Modelele peste 10 kW și unitățile fabricate anterior au 5 ani în România, conform garanției de producător. Verificăm modelul și data fabricației.

  • Sigla Solplanet

    Solplanet

    Soluții de conversie și invertoare hibride pentru integrarea bateriilor. Dimensionăm ansamblul după consum și compatibilitatea documentată.

    Garanție de producător

    Invertoare · conform contractului de achiziție

    5 ani standard, extensibilă

    Durata de 5 sau 10 ani depinde de contract și de confirmarea de garanție a lotului. Termenul exact este conform certificatului modelului ofertat.

03 · Păstrează energia

Baterii

Stocare pentru consumul de seară și, în configurații compatibile, pentru circuitele de rezervă.

  • Sigla Hinen

    Hinen

    Foarte bun raport calitate–preț pentru bateriile compatibile cu sistemele Hinen monofazate

    Stocare în ecosistemul Hinen, cu aprovizionare directă prin Nectaria. Capacitatea și configurația se aleg după consum și compatibilitatea cu invertorul.

    Garanție de producător

    Modele acoperite · de exemplu B5000 / B10000

    10 ani garanție

    Performanță: minimum 80% capacitate utilizabilă la 10 ani, în condițiile de temperatură și energie vehiculată din certificat. Alte modele: conform certificatului modelului ofertat.

  • Sigla Deye

    Deye

    Baterii pentru sisteme hibride compatibile. Verificăm tensiunea de lucru, puterea de încărcare și posibilitățile de extindere ale modelului.

    Garanție de producător

    SE-G5.1 Pro-B

    10 ani garanție, conform certificatului UE

    Fișa indică 16 MWh energie vehiculată la 70% capacitate rămasă. Se aplică limita de timp sau energie care survine prima și condițiile certificatului modelului ofertat.

  • Sigla Dyness

    Dyness

    Alternativă de stocare din portofoliul nostru. Stabilim configurația după capacitatea utilă necesară și lista de compatibilitate a invertorului.

    Garanție de producător

    Tower / Tower Pro / PowerBox G2

    10 ani cu monitorizare · capacitate 70%

    Limita de timp sau energie vehiculată, care survine prima. Fără conexiune de comunicație/monitorizare: 3 ani. Alte serii: conform certificatului modelului ofertat.

  • Sigla BYD

    BYD

    Soluții de stocare modulare, inclusiv pentru configurații compatibile Fronius. Numărul de module și capacitatea se verifică pentru perechea aleasă.

    Garanție de producător

    Battery-Box Premium HVS / HVM / LVS

    10 ani · minimum 60% energie utilizabilă

    Limita de timp sau energie vehiculată, care survine prima. Necesită un invertor din lista oficială de compatibilitate BYD și respectarea condițiilor de punere în funcțiune.

  • Sigla Huawei

    Huawei

    Stocare integrată în ecosistemul Huawei. Verificăm generația bateriei, invertorul și echipamentele necesare pentru funcțiile dorite.

    Garanție de producător

    LUNA2000 · S0 / S1 în Europa

    S0: 10 ani · S1: 15 ani cu FusionSolar

    S1: 5 ani de bază + 10 ani condiționați de cloud; deconectarea peste 6 luni anulează partea cloud. Capacitate și energie vehiculată: conform certificatului modelului ofertat.

  • Sigla Solplanet

    Solplanet

    Baterii pentru ecosistemul hibrid Solplanet. Alegem seria și capacitatea în funcție de invertor și de energia pe care vrei să o folosești seara.

    Garanție de producător

    Ai-HB / Ai-LB · excepție Ai-LB E

    Ai-HB / Ai-LB: 10 ani, conform contractului

    10 ani sau 5 + 5 ani, cu 70% capacitate utilizabilă; Ai-LB E: 7 ani și 60%. Se aplică limita de timp sau energie vehiculată care survine prima.

Cum citești garanțiile

La panouri, garanția de produs acoperă defectele, iar cea de performanță privește puterea păstrată; la modulele bifaciale, valorile se referă la fața frontală. La baterii contează atât durata, cât și limitele de energie vehiculată și capacitate rămasă. Ciclurile din fișa tehnică nu reprezintă ani de garanție.

Termenii exacți sunt cei din certificatul modelului ofertat, în versiunea aplicabilă la achiziție. Se respectă condițiile de instalare, înregistrare și conectare cerute de producător.

Oferta Nectaria pentru echipamentele selectate

Prin oferta standard Nectaria: 10 ani garanție pentru invertoarele Hinen, Deye și Solis și pentru bateriile Hinen, Deye și Dyness selectate, conform certificatului de garanție al modelului livrat. Condițiile de instalare, conectare și utilizare, precum și limitele de performanță, se verifică în certificat.

Durata de viață tehnică declarată: Hinen B8900M-HA — 8.000 de cicluri; Deye SE-G5.1 Pro-B — ≥6.000; Dyness PowerBrick 14,336 kWh — ≥8.000. Valorile țin de model și condițiile de test, nu reprezintă un număr de cicluri garantat prin garanția de 10 ani.

Modele, garanții și surse tehnice →
Sigla KSTAR

KSTAR · stocare pentru companii (BESS)

Pentru proiecte comerciale și industriale, KSTAR este opțiunea noastră preferată de stocare BESS. Dimensionăm separat energia stocată în kWh și puterea în kW, după consumul și obiectivele proiectului.

Descoperă soluțiile BESS →

Calitatea continuă dincolo de panouri

Materialele care leagă întregul sistem

Cablurile, contactele, protecțiile și structura merită aceeași atenție ca panourile și invertorul. Iată ce folosim și de ce contează.

01 · Trasee DC

Cablu solar premium de 6 mm²

Folosim cablu solar de 6 mm² pentru trasee de curent continuu (DC) adecvate proiectului. La același material, lungime și curent, secțiunea mai mare reduce rezistența și pierderile față de 4 mm².

Dimensionarea finală se face pentru fiecare circuit: curent, lungime, cădere de tensiune și condiții de instalare. Traseele sunt fixate și protejate potrivit expunerii și solicitărilor mecanice.

02 · Contact electric

Conectori originali Stäubli MC4

Un contact electric fiabil contează la fiecare legătură. Sertizarea corectă, cu sculele potrivite, și îmbinarea conectorilor compatibili conform producătorului ajută la evitarea rezistenței de contact crescute, încălzirii și arcului electric.

Folosim perechi originale cu compatibilitate documentată. Simpla etichetă «compatibil MC4» a unui alt brand nu dovedește că îmbinarea este potrivită.

03 · Protecție și izolare

Tablouri cu aparataj de marcă

Construim tablourile cu aparataj de la branduri consacrate, identificabile și cu documentație. Evităm aparatajul no-name din afara UE; țara de fabricație se verifică pentru produsul ales.

Protecțiile circuitelor AC/DC, dispozitivele de protecție la supratensiuni (SPD) și separatoarele pentru izolare se aleg pe proiect. Împreună cu montajul și verificările corecte, reduc riscurile electrice, fără a le elimina complet.

04 · Fixare durabilă

Structuri adaptate amplasamentului

Pe acoperiș: structură din aluminiu, fabricată în Polonia. La sol: structură din oțel galvanizat, fabricată în Polonia sau România, aleasă după teren și încărcările proiectului.

Pentru montaj rezidențial la sol, proiectăm soluții fără beton acolo unde terenul și proiectul permit. Prinderile și ancorarea se stabilesc după suport, vânt și zăpadă.

Stäubli: montajul corect al conectorilor MC4 →
Cum funcționează

De la lumina soarelui la energie folosită în clădire

Panourile produc curent continuu, invertorul îl transformă în energie utilizabilă, iar consumatorii folosesc mai întâi producția disponibilă. Surplusul poate fi stocat sau livrat în rețea, în funcție de configurație.

01

Panouri fotovoltaice

Transformă radiația solară în curent continuu. Comparăm eficiența, puterea, dimensiunile, tehnologia celulelor și garanțiile.

02

Invertor

Transformă energia în curent alternativ și controlează sistemul. Alegerea depinde de faze, putere, orientări, baterie și funcția de backup.

03

Structură și protecții

Prinderile, cablurile și protecțiile DC/AC sunt esențiale pentru siguranță, rezistență și intervenții ulterioare.

04

Baterie și monitorizare

Stocarea mută o parte din producția zilei spre seară. Monitorizarea arată producția, consumul, importul din rețea și starea echipamentelor.

Casă cu sistem de panouri fotovoltaice la cheie
3 kW, 5 kW sau 10 kW?

Puterea potrivită se alege după date, nu după presupuneri

Exemplele de mai jos sunt orientative. Două proprietăți cu același consum anual pot avea rezultate diferite dacă una consumă ziua, iar cealaltă mai ales seara.

3 kW

Consum redus sau suprafață limitată

Poate fi un punct de pornire pentru o locuință cu un consum moderat. Potrivirea se verifică după facturi, branșament și orientarea acoperișului.

5–6 kW

Locuință cu mai mulți consumatori

O configurație des întâlnită când există aer condiționat, boiler electric, planuri pentru mașină electrică sau un consum anual mai ridicat.

8–10 kW

Consum mare sau casă electrificată

Necesită verificarea atentă a branșamentului, suprafeței și consumului din timpul zilei. Puterea mai mare nu înseamnă automat economie mai bună.

Cum alegem corect

Șase întrebări înainte de ofertă

1

Cât consumi într-un an?

Folosim facturi sau date de contor, nu doar valoarea unei luni.

2

Când consumi energia?

Autoconsumul este diferit pentru o casă goală ziua și pentru o firmă activă.

3

Ce suprafață poate fi folosită?

Măsurăm zona utilă și ținem cont de coșuri, ferestre, margini și umbrire.

4

Ce branșament există?

Verificăm monofazat sau trifazat, puterea aprobată și tabloul electric.

5

Ce consumatori vei adăuga?

Pompă de căldură, mașină electrică, boiler sau climatizare pot schimba dimensionarea.

6

Ce rol va avea bateria?

Reducerea importului seara și backup-ul sunt obiective diferite, cu soluții diferite.

Echipă tehnică instalând un sistem fotovoltaic pe acoperiș
Sistem la cheie

Aceeași echipă pentru întregul proiect

Nectaria Solar realizează proiecte fotovoltaice din 2011. Suntem autorizați ANRE pentru proiectare și execuție, distribuitor AIKO Solar și partener de service pentru echipamente fotovoltaice.

  • ✓Consultanță și dimensionare
  • ✓Proiectare electrică
  • ✓Echipamente și structură
  • ✓Montaj și protecții
  • ✓Configurare și monitorizare
  • ✓Documentație și service
FAQ

Întrebări frecvente despre panourile fotovoltaice

Răspunsuri clare despre putere, producție, baterii, montaj și prosumator.

Ce mărci de invertoare și baterii oferă Nectaria?+

Mărcile principale de invertoare sunt Hinen, Deye, Solis și Solplanet. Alegem modelul după branșament, puterea panourilor, bateria compatibilă și funcțiile de backup necesare. Pentru stocare oferim inclusiv Hinen, Deye și Dyness. Portofoliul complet include și Fronius, Huawei, Victron, BYD și baterii Solplanet, în funcție de proiect.

Ce garanție oferă Nectaria pentru invertoare și baterii?+

Prin oferta standard Nectaria: 10 ani garanție pentru invertoarele Hinen, Deye și Solis și pentru bateriile Hinen, Deye și Dyness selectate, conform certificatului de garanție al modelului livrat. Condițiile de instalare, conectare și utilizare, precum și limitele de performanță, se verifică în certificat. Pentru Solplanet, termenul se confirmă în oferta și certificatul modelului ales.

Ce înseamnă Tier 1 și locul 3 pentru Solis?+

Solis este inclus în lista Tier 1 BloombergNEF, conform anunțului producătorului pentru Q1 2025. La nivel global, Solis a ocupat locul 3 la livrări de invertoare fotovoltaice în 2024, conform raportului Wood Mackenzie privind cota de piață. Locul 3 se referă la livrările din 2024, nu la un clasament general al calității sau la toate clasamentele ulterioare.

Sunt ciclurile bateriei acoperite automat de garanția de 10 ani?+

Durata de viață tehnică declarată: Hinen B8900M-HA — 8.000 de cicluri; Deye SE-G5.1 Pro-B — ≥6.000; Dyness PowerBrick 14,336 kWh — ≥8.000. Valorile țin de model și condițiile de test, nu reprezintă un număr de cicluri garantat prin garanția de 10 ani. Garanția de performanță poate avea limite de energie totală și capacitate rămasă, conform certificatului. Marca, garanția și ciclurile nu garantează eligibilitatea AFM; verificăm fiecare proiect.

Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru o casă?+

Numărul depinde de puterea dorită și de puterea fiecărui modul. Mai important este ca puterea totală să fie dimensionată după consum, suprafață, orientare, branșament și producția estimată, nu după o regulă universală.

Care este diferența dintre panouri solare și panouri fotovoltaice?+

Panourile fotovoltaice produc energie electrică. Panourile solare termice încălzesc un agent termic folosit, de regulă, pentru apă caldă. Sunt tehnologii diferite, chiar dacă în vorbirea curentă termenii sunt uneori confundați.

Un sistem de 5 kW produce permanent 5 kW?+

Nu. Valoarea de 5 kW descrie puterea instalată în condiții standard. Producția instantanee variază cu anotimpul, ora, norii, temperatura, orientarea și umbrirea. Pentru decizie folosim o estimare anuală și profilul de consum.

Merită să instalez și baterie?+

Bateria poate crește autoconsumul și poate oferi rezervă pentru anumite circuite. Rentabilitatea și capacitatea potrivită depind de consumul de seară, diferența dintre producție și consum, tarife și obiectivul tău de independență.

Pot deveni prosumator după instalare?+

Da, pentru un sistem racordat la rețea care îndeplinește cerințele aplicabile. Procesul include documentație tehnică și etape gestionate împreună cu operatorul de distribuție și furnizorul de energie.

Cât durează montajul?+

Durata efectivă depinde de putere, acoperiș, acces, trasee și complexitatea electrică. Calendarul complet include și evaluarea, proiectarea, aprovizionarea, eventualele lucrări pregătitoare și documentația de racordare.

Principiul nostru

Un sistem bun nu înseamnă cât mai multe panouri. Înseamnă producție potrivită consumului, execuție corectă și service care rămâne disponibil.

Hai să punem soarele la treabă.

Începe cu o configurație orientativă sau trimite-ne direct datele proiectului.